Blog archives

53 posts in the archive

Zend_Form i wysyłanie plików - cz. 2

W poprzednim artykule zaprezentowałem wysyłanie plików z formularza opartego o komponent Zend_Form. Teraz tamten przykład zostanie wzbogacony o możliwość wysyłania w tle przy pomocy JavaScript-u i biblioteki jQuery.

Plan

Ze względów bezpieczeństwa interpreter JavaScript nie ma dostępu do systemu plików, zatem nie może brać bezpośredniego udziału w przesyłaniu. Transfer plików w tle można zrealizować przy pomocy małej sztuczki: formularz z plikiem może być przesłany poprzez niewidoczną ramkę (IFRAME). Po zakończeniu procesu serwer zwróci kod JavaScript który poinformuje użytkownika o sukcesie operacji (lub o ewentualnym niepowodzeniu).

Zend_Form i wysyłanie plików

Temat wysyłania plików był już przeze mnie poruszany wcześniej, jednak myślę że teraz warto do niego powrócić. Tym razem zagadnienie zostanie opisane w cyklu czterech artykułów. Pierwszy przedstawi prosty przykład tradycyjnego, synchronicznego wysyłania plików. Drugi zaprezentuje wysyłanie w tle, a trzeci - pasek postępu oparty na rozszerzeniu APC. W ostatnim pokażę jak zintegrować wysyłanie z klasami MVC Zenda.

Zapraszam na część pierwszą.

Chmura tagów w Zend Framework

Wraz z pojawieniem się wersji 1.8 frameworka jego autorzy udostępnili nowy komponent: chmurę tagów (Zend_Tag_Cloud). Po bliższym zapoznaniu się z dokumentacją okazało się że jej możliwości ograniczone są do wyświetlania chmury na podstawie określonych dekoratorów. Programista sam musi połączyć ten komponent z modelem danych. Postaram się zaprezentować sposób jaki wykorzystałem w swoim blogu.